Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Dlaczego ArthroRun? Po co mi ten suplement? Część 1 - kolagen. 0
Dlaczego ArthroRun? Po co mi ten suplement? Część 1 - kolagen.

Dlaczego ArthroRun? Po co mi ten suplement?

Nasz suplement diety to kompleks sześciu aktywnych składników pochodzenia naturalnego dla wsparcia zdrowia Twoich stawów, kości, skóry oraz mięśni.

Dziś zajmiemy się kolagenem, wokół którego narosło wiele mitów i przekonań.

W ArthroRun znajduje się najwyższej jakości, łatwo przyswajalny hydrolizat kolagenu. „Tak, tak” – powiesz – „kolejne oklepane słowa. Każdy tak pisze.” Ja jednak tworzyłem ten suplement od podstaw i posiadam konkretną wiedzę na temat składników, które się w nim znajdują. 

Po pierwsze zacznijmy od hasła łatwo przyswajalny. Powiem Tobie szczerze, że zastanawiam się, od czego zacząć. Jest tyle informacji, które chciałbym Tobie przekazać. Co Ty na to, aby zrobić cykl artykułów odnośnie składników zawartych w ArthroRun na początek, a potem będę omawiał rzeczy które interesują Ciebie i innych, czytających ten wpis? Napisz proszę w komentarzu jak to widzisz i jakie informacje są dla Ciebie interesujące.

Do rzeczy.

Pierwsza teoria coraz szerzej rozpowszechniana głosi, że kolagen jako suplement diety w ogóle się nie wchłania, „przelatuje” przez nasz układ pokarmowy. Pojawia się pytanie, co z kolagenem z pożywienia, czy też się nie wchłania?

Zacznijmy więc od badań naukowych. Pierwsze z nich pojawiły się już w latach 90’. Sprawdzano ówcześnie potencjał medyczny kolagenu.

W 1999 roku Steffen Oesser udowodnił, iż specjalnie oznaczany kolagen podawany myszom jest później wykrywalny w ich krwiobiegu jak i tkankach.

No dobrze, pewnie teraz zastanawiasz się – „Super, co mnie u licha obchodzą myszy?! Nie jestem przecież myszą!”. Masz rację dlatego w późniejszej części artykułu, podam badania, w których byli obecni ludzie.

mysz-badania naukowe-przyswajalność kolagenu

To był dopiero początek. Badano również:

  1. Wpływ spożywania hydrolizatu kolagenu na osoby z osteoporozą. (zauważono pozytywne rezultaty – link do badań znajdziesz klikając TUTAJ).
  2. Wpływ na szybkość regeneracji mięśni po treningach siłowych – zauważono, że u osób spożywających hydrolizat kolagenu rzeczywiście wynik ten ulegał zwiększeniu. (Link do badań TUTAJ).
  3. Na cellulit – po 6 miesiącach kuracji zauważono wygładzenie skóry. (Kliknij TUTAJ i zobacz oryginalne badania).
  4. Wpływ na uelastycznianie skóry. (Linki do badań TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ).

Podawane powyżej badania uwzględniają grupę kontrolną oraz wykonane zostały z poszanowaniem wszelkich zasad eksperymentu naukowego. Więc dlaczego taka wszechobecna, obiegowa opinia o nieprzyswajalności kolagenu?

Może dlatego, że nie wystarczy wsypać sobie żelatynę z torebki, wymieszać ją z wodą i wypić. Eksperci mają rację co do jednego, nie każdy kolagen ma taką samą wchłanialność. Aby zrozumieć dlaczego tak się dzieje, przeanalizujmy proces trawienia kolagenu.

Kolagen spożyty doustnie (taki jest w ArthroRun i taki w większości przypadków przyjmujemy), nie wchłania się bezpośrednio w chrząstkę stawową, ścięgno czy kość. Jest trawiony tak samo jak normalne białko. Nie w żołądku, a w jelicie cienkim. Dopiero tam organizm decyduje, co z nim zrobić i gdzie go użyć. Dzięki dostarczeniu kolagenu do organizmu, dostarczamy mu odpowiednich aminokwasów do syntezy kolagenu.

Warto tutaj wspomnieć, iż bez odpowiedniej ilości witaminy C nie jest możliwe prawidłowe syntetyzowanie kolagenu. Podobnie, jeżeli już nas coś boli, to z duża dozą prawdopodobieństwa mamy tam stan zapalny. Wtedy nie wystarczy „tylko” dostarczać kolagenu oraz witaminy C do odbudowy uszkodzonego miejsca, a trzeba zwalczyć stan zapalny. Dzieje się tak, ponieważ procesy destrukcyjne (kataboliczne) przewyższają te naprawcze (anaboliczne). Wrócimy do tego tematu, jeżeli będziesz tego chciał.

kontuzja-kolagen-bolące stawy

Wróćmy do procesów wchłaniania kolagenu. Wiemy, że jest on rozkładany na niezbędne aminokwasy w jelicie cienkim. Aby kolagen nie „przeleciał” przez nasz układ trawienny, jego cząsteczka powinna być mniejsza niż 5 000 daltonów. Dzieje się tak, ponieważ cząsteczki hydrolizowanego kolagenu muszą być wystarczająco małe aby przeniknąć barierę jelita. Kolagen użyty w ArthroRun to hydrolizat kolagenu o wielkości cząsteczek wynoszącej 4 000 daltonów.

Okej, wiemy że u myszy kolagen się odkłada. Wiemy, że cząsteczki tego związku użyte w suplemencie muszą mieć mniej niż 5 000 daltonów aby mogły przeniknąć barierę Twojego, czy mojego jelita. Super. Ale co z obiecaną nagrodą?

Badania, które potwierdzają, że kolagen podany doustnie wchłania się i substraty dostarczone w postaci hydrolizatu kolagenu odkładają się w chrząstce stawowej. Zostało to zbadane metodą izotopowego znaczenia przez Paula Szpaka. Wyniki swoich prac opisał w: Fish bone chemistry and ultrastructure: Implications for taphonomy and stable isotope analysis.

Podsumowując:

Jeżeli dostarczasz kolagen z pożywieniem, czyli jesz salceson, baleron, kurze łapki, świńskie czy rybie skóry i podroby – najprawdopodobniej dostarczasz wystarczającą jego ilość i nie musisz suplementować się tym składnikiem. (Pamiętaj tutaj o dostarczeniu witaminy C – może być także z pożywienia).

Znając jednak nasze, jako ogółu społeczeństwa, nawyki żywieniowe – brakuje nam kolagenu w diecie. Więc suplementacja to nie przywilej, to konieczność.

Pamiętaj tutaj proszę, że kolagen podany doustnie nie wędruje cudownie w miejsce zapalne czy dokładnie w ten bolący staw. O tym, jak zostanie wykorzystany dostarczony kolagen decyduje organizm. Stan zapalny i bolesność stawów oraz kości powstaje wówczas, gdy procesy kataboliczne (destrukcyjne) przeważają nad możliwościami regeneracyjnymi organizmu (procesy anaboliczne). Do takiego stanu dochodzi w miarę upływającego wieku oraz przy znacznych obciążeniach układu ruchu – sportowcy. Wedy stawy, kości szybciej „się zużywają”. Do tego stanu rzeczy przyczynia się w dużym stopniu nasza uboga w kolagen dieta.

Czynniki te powodują, iż nasze społeczeństwo w coraz młodszym wieku cierpi na choroby zwyrodnieniowe stawów oraz osteoporozę. Bez kolagenu nie wytworzy się dobrze kość. Bez witaminy C organizm nie zsyntetyzuje prawidłowo kolagenu. Aby spowolnić i oddalić proces zużywania się układu ruchu należy dostarczać do organizmu kolagen, który wsparty będzie dobrą jakościowo witaminą C.

 

Pozdrawiam Cię serdecznie,

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl